Co to jest styropian?


Co to jest styropian?Styropian jest to polistyren ekspandowany EPS otrzymany poprzez spienienie granulek polistyrenu. Polistyren jest to polimer otrzymywany w procesie polimeryzacji styrenu, pochodzącego z rafinacji ropy naftowej lub katalitycznego odwodornienia etylobenzenu. Po zmieszaniu z dodatkami, polistyren stanowi podstawę wielu tworzyw sztucznych. Jako tworzywo sztuczne, polistyren może być bezbarwny, słabo przezroczysty, lub może być barwiony na dowolne, żywe kolory. Najbardziej masowym zastosowaniem polistyrenu jest produkcja jego formy spienionej, nazywanej styropianem. Styropian otrzymuje się w wyniku gwałtownego ogrzewania parą wodną polistyrenu w formie granulek, wewnątrz których znajduje się niewielka ilość czynnika spieniającego. Jest nim mieszanina n-pentanu i izo-pentanu. Styropian jest masowo stosowany do produkcji styropianowych płyt izolacyjnych dla budownictwa, do produkcji opakowań w tym również do żywności.

Produkcja styropianu EPS

Stropian jest powszechnym materiałem izolacyjnym otrzymywanym ze spienionych granulek polistyrenu. W procesie produkcyjnym powstają kulki wypełnione powietrzem, które następnie wtłaczane są do formy, gdzie formuje się je w blok. W zależności od stopnia spienienia uzyskuje się styropiany o różnej gęstości. Blok styropianu standardowo cięty jest metodą gorącego drutu tworząc płyty o różnej długości i grubości.

Zalety stosowania styropianu

Każdy właściciel domu marzy o tym, aby nie tylko wyglądał on pięknie ale także, by był ciepły a koszty za jego ogrzewanie - jak najniższe. Wykonanie izolacji cieplnej ze styropianu zapewni nam to wszystko.

Do głównych zalet styropianu należy zaliczyć to, że jest to stosunkowo tanim materiałem izolacyjnym. Do tego jest łatwy do obróbki, trwały a przy tym nie starzeje się. Jednak najistotniejszą zaletą styropianu jest jego odporność na wilgoć. W porównaniu do innych materiałów izolacyjnych doskonale nadaje się do izolacji ścian, piwnic i fundamentów oraz tych wszystkich miejsc, gdzie trudno zachować ciepło (tzw.: mostki termiczne). Takimi miejscami są przede wszystkim łączenia balkonów ze stropem, ościeża i nadproża, oraz wieńce.

Dobór styropianu EPS

Przy doborze styropianu nie kierujmy się tylko ceną, ale bierzmy pod uwagę także jego jakość i parametry techniczne tego najpopularniejszego materiału do izolacji. Zakup styropianu do izolacji termicznej budynku to inwestycja na całe życie, zatem wybierajmy najlepszy styropian. Zastosowanie styropianu może pozwolić nam zaoszczędzić nawet do 20% na ogrzewaniu naszego domu.

powrót