Jak dobrać grubość styropianu do materiału, z którego zbudowana jest ściana?


Jak dobrać grubość styropianu do rodzaju materiału, z którego zbudowana jest ściana?Do najczęściej stosowanych materiałów do budowy ścian konstrukcyjnych budynku należy gazobeton, ceramika, bloczki silikatowe, gips i keramzytobeton. Wybór materiału budowlanego zależy od planowanego rodzaju ściany, od podłoża na którym usadowiony ma być budynek (np. czy jest to teren podmokły lub górzysty) oraz planowanych kosztów budowy. Dobór grubości styropianu ma istotny wpływ na zapewnienie dobrej izolacji akustycznej, termicznej budynku i powinien być dobrze przemyślany już na etapie projektu budowlanego.

Gazobeton

Gazobeton (bloczki komórkowe) powstaje z piasku, cementu, wapna i wody. Beton komórkowy pozwala na wykonanie ściany jednowarstwowej o współczynniku przenikania ciepła U = 0,3 W /(m2•K). Jest to zatem materiał o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych, dodatkowo jest wytrzymały na ściskanie i łatwy w obróbce. Pochłania on jednak dużo wilgoci a nasiąknięte ściany mogą przemarzać, co powoduje kruszenie bloczków. Produkty z gazobetonu o małych gęstościach (300-500) cechuje mała wytrzymałość na obciążenia, jednak ich zaletą jest doskonałe utrzymywanie ciepła. Należy je stosować do wykonywania ścian zewnętrznych jednorodnych. Natomiast betony komórkowe o dużych gęstościach (600-700) są wytrzymałe przenosząc obciążenia np. ze stropów ale słabo trzymają ciepło. Można go stosować do wykonywania warstwowych ścian zewnętrznych z warstwą izolacji cieplnej ze styropianu do 12 cm grubości. Grubsza warstwa izolacyjna ze styropianu nie jest w tym przypadku konieczna.

Cegła, pustaki, ceramika poryzowana

Cegła, pustaki, ceramika poryzowana - materiały ceramiczne powstają z gliny. Są popularnym materiałem stosowanym do wnoszenia jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Cechuje je trwałość i solidność wykonania a przez to są trudne w obróbce i łatwo nasiąkliwe. Odpowiednie ułożenie wyrobów ceramicznych poprawi izolację cieplną lub też akustyczną. Wykorzystuje się jej do budowy ścian warstwowych doskonale izolujących ciepło. W przypadku ceramiki poryzowanej nie wymaga stosowania grubej izolacji termicznej ze styropianu - maksymalnie do 10 cm.

Bloczki silikatowe

Bloczki silikatowe (wapienno – piaskowe) - najczęściej stosowany materiał budowlany do wnoszenia ścian wewnętrznych i zewnętrznych budynków ze względu na swoją cenę. Jednak współczynnik przewodzenia ciepła dla tego rodzaju materiałów jest dość duży, a co za tym idzie, wymaga solidnego docieplenia ze styropianu. Nie można zatem wznosić z nich ścian jednowarstwowych. Ich zaletą jest jednak długie utrzymywanie ciepła wewnątrz nagrzanego budynku oraz duża wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Dodatkowo są izolatorem akustycznym o bardzo dobrych parametrach tłumienia dźwięków. Najczęściej stosowanym jest styropian o grubości 15 cm.

Keramzytobeton

Cement, woda i spieniona glina tworzą ten wyjątkowo naturalny, lekki ale wytrzymały materiał do murowania ścian zwłaszcza domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Oprócz zwykłych pustaków do wznoszenia zewnętrznych ścian warstwowych dostępne są też bardzo ciepłe bloczki keramzytobetonowe z wkładką ze styropianu o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych stosowanych do budowy ścian jednowarstwowych. Pustaki są łatwe w obróbce mechanicznej. Charakteryzuje je duża wytrzymałość na niską temperaturę i wilgoć oraz zdolność do kumulowania ciepła. Spieczona glina daje temu materiałowi lekko chropowatą powierzchnię, w której mieszczą się liczne kanaliki odprowadzające wodę i wilgoć w murze. Keramzyt nie dopuszcza do rozwoju na powierzchni grzybów i pleśni. Wznosi się z nich ściany jedno-, dwu- i trójwarstwowe, a także ściany piwniczne i fundamentowe, wewnętrzne ściany konstrukcyjne i działowe oraz stropy. W praktyce wykonanie ściany jednowarstwowej z pustaków lub bloczków z keramzytobetonu jest bardzo trudne, wymaga m.in. stosowania tzw. zapraw ciepłochronnych. Optymalne ocieplenie styropianem ścian z keramzytobetonu to 12 cm - 15 cm.

powrót