Jak wybrać najlepszego producenta styropianu?

Dobór styropianu

Producenci styropianu w Polsce

Na polskim rynku materiałów budowalnych można znaleźć ofertę ponad 200 producentów płyt styropianowych do izolacji cieplnej budynków, oferta ta jest bogata i różnorodna. Mimo, iż liczba producentów styropianu jest tak duża nie oznacza to, że wszystkie dostępne na rynku styropiany są dobrej jakości. Producenci styropianu zakładają sobie bowiem różne cele handlowe pragnąc dotrzeć do finalnego odbiorcy różnymi drogami. Mamy więc na rynku producentów płyt styropianowych oferujących tanie styropiany niższej jakości o gorszych parametrach cieplnych, jak i tych, którzy inwestują w ciągłe podnoszenie jakości styropianu, jednocześnie zwiększając jego cenę. W przypadku wyboru producenta styropianu warto kierować się renomą i opiniami na temat jego produktów, wyższa cena produktu oznacza często wyższą jakość na którą składa się wiele czynników. Niestety w większości produktów niskiej jakości (przeznaczonych na tzw. inwestycje budowlane) głównym czynnikiem decydującym o potencjalnym zakupie jest cena. Wielu klientów nieświadomie kupuje produkty niskiej jakości kierując się parametrami technicznymi, które nieuczciwi producenci deklarują na opakowaniach swoich produktów – i na tym koniec.

Przed wyborem producenta i styropianu sprawdźmy:

  • czy producent dostarcza deklaracje zgodności styropianu, wszelkie atesty i aprobaty techniczne,
  • jeszcze przed zakupem sprawdźmy, czy zważony styropian jest w granicach gęstości deklarowanej przez producenta na opakowaniu (niestety deklaracja wagi nie zawsze oznacza to, że styropian spełnia określone parametry techniczne – najlepiej sprawdzić to samemu),
  • jakie są parametry techniczne styropianu (współczynnik przewodzenia ciepła, naprężenie ściskające, klasa reakcji na ogień itp.),
  • czy styropian się nie kruszy, a perełki owipianu są zbite w jedną solidną całość,
  • czy styropian jest w oryginalnym opakowaniu ze znakiem CE (zgodność z normą techniczną),
  • czy producent należy do “Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu” i uczestniczy w programie “Gwarantowany Styropian”,
  • czy producent poddawany jest częstym kontrolom niezależnych instytucji budowlanych.

Firmy o kapitale zagranicznym t.j. BASF czy Austrotherm były pionierami w produkcji styropianu, dlatego ich bogata wiedza zaowocowała powstaniem najlepszych styropianów i XPS (polistyrenu ekstrudowanego) na rynku. Polscy producenci styropianu t.j. firma Arbet i Termo Organika posiadają ponad 20-letnie doświadczenie plasując się również w czołówce największych i najlepszych producentów styropianu w Polsce. Od lat 50-tych XX wieku swoją produkcję rozpoczęła także wiodąca firma branży chemicznej – firma Synthos. Głównym obszarem produkcyjnym przedsiębiorstwa jest polistyren do spieniania o nazwie handlowej Owipian® i Koplen® (w 2012 r. zastąpione przez “SYNTHOS EPS”), który jest surowcem do produkcji najlepszych styropianów na naszym rynku.

BASF – The Chemical Company

Siedziba główna firmy znajduje się w Ludwigshafen w Niemczech, gdzie działa największy na świecie zintegrowany kompleks chemiczny, w którym w latach 50-tych XX wieku wynaleziono polistyren ekspandowany (styropian). Jest to pierwsza firma z kapitałem niemieckim, która odważyła się w latach 90-tych XX wieku rozszerzyć swoje rynki zbytu na polski rynek materiałów do izolacji cieplnych. Efektem podjętych starań była inwestycja w firmę BASF Polska z siedzibą w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 154. Przez 20 lat firma dała się poznać jako producent najwyższej jakości produktów chemii budowlanej i przede wszystkim polistyrenu ekstrudowanego XPS.

Produkowany przez BASF polistyren NEOPOR® jest wynikiem intensywnych badań firmy nad eliminacją strat ciepła z budynków. Do jego produkcji zastosowano grafit pochłaniający i odbijający promieniowanie podczerwone, zyskując jeszcze lepszy efekt izolacji niż w przypadku standardowych białych płyt EPS. Surowiec ten wykorzystują firmy Arbet, Termo Organika, Austrotherm i Swisspor do produkcji styropianowych grafitowych płyt na elewację o współczynniku przewodzenia ciepła od 0,031 do 0,033. Dzięki temu ograniczono grubość warstwy izolacji ze styropianu zachowując jeszcze lepsze parametry techniczne styropianu cenione przy budowie energooszczędnych i pasywnych domów.

Najczęściej stosowanym w budownictwie i bardzo popularnym jest twardy XPS o nazwie handlowej STYRODUR C firmy BASF. Wyróżnia się spośród wszystkich XPS dużą wytrzymałością na ściskanie, niewielką nasiąkliwością i doskonałą izolacyjnością termiczną.

Austrotherm - Gwarantowany Styropian

Firma Austrotherm została założona w latach 50-tych XX wieku w Austrii i szybko stała się popularną marką materiałów izolacyjnych na rynku europejskim m.in. w Austrii, Niemczech oraz na Węgrzech. W Polsce działa od ponad dwudziestu lat pod nazwą Austrotherm Polska Sp. z o.o. posiadając w kraju prężnie działające dwie fabryki styropianu, w tym jeden zakład produkcyjny w Oświęcimiu przy ul. Chemików 1 (ok. 200 metrów od siedziby biura handlowego Hurtowni Styronet). Zdolności produkcyjne obu zakładów przekraczają łącznie 1,5 mln m3 rocznie. Do produkcji wykorzystywane są najwyższej jakości surowce wytwarzane przez producentów t.j. BASF i Synthos. Dzięki oferowaniu wysokiej jakości styropianów oraz najnowszych linii technologicznych wraz z zapleczem badawczo-kontrolnym, firma stała się jednym z wiodących producentów styropianu w Polsce. Firma Austrotherm posiada dwie fabryki w Polsce: w Oświęcimiu (okolice Krakowa) oraz w Skierniewicach (okolice Warszawy).

Popularnym produktem tej firmy jest styropian fasadowy EPS 70 038 FASADA SUPER, styropian grafitowy EPS 031 FASSADA PREMIUM oraz EPS 035 EXPERT do izolacji cieplej fundamentów i pomieszczeń mających kontakt z wilgocią. Wysokiej jakości jest również produkowany XPS oraz profile fasadowe i gzymsy (sztukateria ze styropianu).
Firma jest w gronie producentów styropianu działających w stowarzyszeniu “Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu” i uczestniczy w programie gwarancji jakości “Gwarantowany Styropian” informującym klientów na opakowaniach każdego styropianu o deklarowanych najważniejszych cechach produktu decydujących o jakości. Ponadto firma zezwala na kontrole wyprodukowanego styropianu przez niezależne labolatorium. Deklaracja wagi oraz wszystkich parametrów technicznych styropianu jest zawsze sprawdzona zanim towar trafi do klientów. To właśnie sprawia, że materiał często posiada lepsze parametry niż deklarowane np. większą wagę tzw. “przeważenie”. Firma w ten sposób zyskała tytuł Rzetelnego Producenta Styropianu jako pierwsza uzyskała certyfikat PSPS “Gwarantowany Styropian”.

Synthos - producent wysokiej jakości surowca do produkcji styropianu

Firma chemiczna Synthos jest trzecim w Europie największym producentem owipianu do produkcji styropianu EPS. Posiada dwa zakłady produkcyjne ulokowane w Polsce (Oświęcim przy ul. Chemików 1) oraz w Republice Czeskiej (Kralupy). Oprócz produkcji EPS, firma jest znana z produkcji kauczuku, polistyrenów, XPS, dyspersji winylowych oraz klejów. Najpopularniejszych produktem tej firmy jest jednak polistyren ekstrudowany XPS na fundamenty i XPS PRIME S z domieszką grafitu o doskonałych właściwościach cieplnych.

Swisspor - szwajcarska firma z wieloletnią tradycją

Historia firmy Swisspor rozpoczęła się przed ponad 30 laty założeniem Swisspor AG w Boswil w Szwajcarii. W międzyczasie firma stała się w Szwajcarii numerem jeden w zakresie izolacji i uszczelniania, a spółki-córki są obecne na terenie Europy. Swisspor prowadzi produkcję w 19 krajowych i zagranicznych zakładach produkcyjnych oraz oferuje szeroki asortyment materiałów izolacyjnych i uszczelnień. Swisswindows obejmuje 4 zakłady produkcyjne w Szwajcarii i jest producentem nowoczesnych okien z tworzywa sztucznego oraz okien drewnianych. W trzech zakładach Eternit (Schweiz) AG produkowane są wysokiej jakość produkty i systemy z betonu włóknistego.

Przewagą Swisspor Polska na rynku materiałów budowlanych jest możliwość zaoferowania równocześnie materiałów do hydro i termoizolacji. Szeroka gama produktów Swisspor oraz ich wysoka jakość sprawiają, że firma umacnia swoją pozycję na polskim rynku. Na uwagę zasługują produkty z serii LAMBDA (styropian grafitowy) oraz HYDRO do izolacji przeciwwodnej. Producent posiada cztery fabryki w Polsce – w Chrzanowie (małopolskie), Janowie Podlaskim (lubelskie), Międzyrzecze (lubuskie) oraz w Pelplinie (pomorskie). Firma Styronet z siedzibą w Oświęcimiu jest certyfikowanym dystrybutorem producenta Swisspor w Polsce.

Termo Organika - producent kompletnego systemu ociepleń

Jeden z największych producentów płyt styropianowych w kraju z siedzibą w Krakowie. Posiada pięć zakładów produkcyjnych z nowocześnie wyposażonymi w laboratoriami kontrolno-badawczymi w Pyrzycach, Rypinie, Siedlcach, Mielcu oraz Głogowie. Od początku swojej działalności w 1997 roku firma dostarcza najwyższej jakości stale unowocześniane płyty styropianowe, a od 2012 roku, dzięki uruchomieniu fabryki chemii budowlanej w Pyrzycach, oferuje także Kompletny System Ociepleń ścian zewnętrznych (ETICS). Zatrudniany przez Termo Organikę zespół naukowców, pracujących w firmowych laboratoriach, intensywnie pracuje nad rozwiązaniami poprawiającymi jakość wyrobów, wprowadza modyfikacje i zmienia technologie, poszukując idealnych produktów dla klienta XXI wieku.

Termo Organika jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. W 2015 roku firma w rankingu Budowlana Marka Roku po raz kolejny zdobyła najważniejszą złotą nagrodę Budowlana Marka Roku 2015 w kategorii “Styropian”. W 2015 roku specjaliści oraz użytkownicy uznali markę Termo Organika za najlepiej rozpoznawalną markę wśród wszystkich producentów płyt styropianowych, przyznając, po raz czwarty z rzędu firmie tytuł “Konsumencki Lider Jakości 2015”. Termo Organika posiada na swoje wyroby prestiżowe Rekomendacje Techniczne Instytutu Techniki Budowlanej. Warunkiem uzyskania i utrzymania Rekomendacji RTQ jest dobrowolne poddanie się cyklicznym i niezależnym kontrolom jakości produktów.

Od którego producenta kupić styropian?

Kupujmy styropian tylko od sprawdzonych producentów, którzy opierają swoją produkcję o najlepsze surowce. Wybierajmy znane i cenione na rynku firmy, które często łączą się w większe grupy tworząc stowarzyszenia t.j. np.: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu czy Grupa Polski Styropian. Firmy te gwarantują najlepszą jakość produkowanego styropianu potwierdzoną licznymi certyfikatami, atestami oraz aprobatami technicznymi. Unikajmy zatem taniego styropianu od niesprawdzonych producentów, którzy często zaniżają deklarowane parametry techniczne. Zakup styropianu od nieznanego producenta może okazać się stratą pieniędzy.

Styropian Swisspor – producent, produkty, fabryki w Polsce

Producent styropianu Swisspor z siedzibą główną w Chrzanowie 32-500 to jeden z szybciej rozwijających się producentów styropianu na rynku. Firma Swisspor działa w Polsce od 1999 roku jako część szwajcarskiego koncernu Swisspor Holding i od ponad 20 lat zajmuje się...

Ocieplenie płyty fundamentowej styrodurem XPS

Zamiast na ławach i ścianach fundamentowych, domy można posadowić na żelbetowych płytach fundamentowych . Ze względu na swoją konstrukcję nieznacznie obciążają podłoże (nawet 5-krotnie mniej niż fundamenty tradycyjne). Dlatego wykonuje się je pod całym budynkiem...

Ocieplenie stropodachu styropianem i styrodurem XPS

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła U dachu powinien być mniejszy niż 0,20 W/(m2K). Oznacza to, że warstwa ocieplenia powinna mieć grubość nie mniejszą niż ok. 20 cm (zależnie od współczynnika przewodzenia ciepła lambda...

Styropian Austrotherm – producent, produkty, fabryki w Polsce

Producent styropianu Austrotherm to jeden z bardziej znanych i cenionych producentów termoizolacji w naszym kraju. Firma Austrotherm powstała w 1993 roku jako część austriackiego koncernu SiH i od 30 lat zajmuje się sprzedażą najwyższej jakości materiałów...

Kołkowanie styropianu, kiedy kołkować styropian?

Większość ścian ociepla się od zewnątrz styropianem i wykańcza tynkiem cienkowarstwowym. Ocieplenie trzeba przymocować do podłoża. Można to zrobić na kilka sposobów. Jeżeli trzeba zwiększyć trwałość mocowania ocieplenia, płyty dodatkowo przytwierdza się do ściany...

Termomodernizacja budynku – nowe ocieplenie na starym domu

Standardy ocieplenia, które obowiązywały pod koniec XX wieku znacząco różniły się od obowiązujących obecnie. Stosowana grubość płyt była za mała, by w sposób skuteczny zapobiegać ucieczce ciepła z budynku. Systemy ociepleń stosowane w latach 80-tych XX wieku, często...

Dopłaty NFOŚiGW do domów pasywnych i energooszczędnych

Wzrost świadomości ekologicznej wśród architektów oraz coraz częściej wśród inwestorów skłoniły rząd do przygotowania: Poprawa efektywności energetycznej. Dopłaty do kredytów na domy energooszczędne. Program NFOŚiGW zachęca do przystosowania projektu domu do standardu...

Co to jest dom pasywny? Izolacja styropianem grafitowym

Dom pasywny to budynek nowej generacji. Jest to dom wyróżniający się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych oraz energooszczędny w trakcie jego eksploatacji. Przy jego projektowaniu zastosowano szereg rozwiązań mających na celu zminimalizowanie...

Ulga termomodernizacyjna w 2023 (PIT za rok 2022)

Ulga termomodernizacyjna to odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Może to być zakup styropianu do ocieplenia ścian budynku, balkonów, piwnic, podłóg oraz zakup kotłów C.O.,...

Ocieplanie domu zimą. Czy ocieplać dom przed zimą?

Podstawowa reguła, która dotyczy ocieplania domu zimą jest bardzo prosta - najlepiej poczekać z ociepleniem do wiosny. W tym czasie warunki pogodowe są sprzyjające - chodzi szczególnie o dodatnią temperaturę i niską wilgotność.Przy dobrej pogodzie sezon budowlany...