33 330 50 23 |

Jak wykonać elewację ze styropianu?

Jak wykonać elewację ze styropianu?Kilkadziesiąt lat korzystania z zalet styropianu w budownictwie potwierdza jego przydatność i to nie tylko w zakresie izolacyjności cieplnej ale również bezpieczeństwa pożarowego. Izolację termiczną ścian można wykonać ze styropianu lub wełny mineralnej. Ocieplenie można wykonać na mokro lub na sucho. Decydując się na konkretny produkt, warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła lambda. Im jest on niższy, tym lepiej chroni przed ucieczką ciepła.

Metoda lekka mokra

Metoda lekka mokra ETICSInaczej ETICS albo BSO (bezspoinowy system ociepleń). Oprócz materiału termoizolacyjnego (styropianu), najważniejsze elementy systemu ETICS to zaprawa klejowa, zaprawa zbrojąca (zatapia się w niej siatkę zbrojeniową) i tynk cienkowarstwowy. W skład systemu wchodzą również kołki (dla styropianu przeważnie z tworzywa sztucznego) i listwy montażowe. Ważne są również preparaty do gruntowania pod styropian (grunt uniwersalny), a pod tynk cienkowarstwowy (grunt sczepny).

Prace montażowe w metodzie lekko-mokrej należy przeprowadzać w temperaturach dodatnich od +5 °C do +25 °C na ścianach osłoniętych folią chroniącą przed wiatrem, deszczem i słońcem. Najlepszy jest do tego okres późnej jesieni i wczesnej wiosny, gdy promienie słoneczne nie są tak intensywne, jak w lecie. Działanie promieni słonecznych UV ma destrukcyjny wpływ na styropian, pod wpływem których żółknie i staje się chropowaty. Zauważono także niekorzystne działanie na styropian większości rozpuszczalników organicznych (t.j.: aceton), olejów i smarów oraz bitumów stosowanych na zimno.

Na co należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac termoizolacyjnych

Rozpoczęcie prac przy klejeniu styropianuPrzed rozpoczęciem prac termoizolacyjnych konieczne jest upewnienie się, czy podłoże jest gładkie i suche. Oczyszczamy ściany z wszelkich pozostałości starej farby, pyłu, tynków i szlifujemy nierówności. Uzupełniamy ubytki oraz nakładamy podkład gruntujący ścianę, co zwiększa przyczepność izolacji. Należyte przygotowanie podłoża ułatwi prace izolacyjne i pozwoli uniknąć "przykrych niespodzianek" np. odklejania się styropianu od ocieplanej ściany. Do wykonania izolacji cieplnej ze styropianu można używać dużego formatu płyt. Przyspieszy to proces układania styropianu na ścianie i wyeliminuje powstanie licznych mostków termicznych.

Płyty styropianowe układamy od dołu ku górze dłuższym bokiem równolegle do ściany wzdłuż listwy startowej, tak aby powstałe na ścianie rzędy płyt zazębiały się na siebie. Koniec płyty w pierwszym rzędzie musi być prostopadły do środka płyty ułożonej w drugim rzędzie. Końce płyt w rzędach nie mogą tworzyć jednej pionowej linii, ponieważ powstały w tym miejscu mostek termiczny daje upust ciepłemu powietrzu z wnętrza budynku. Płyty układane w narożnikach budynków również układane są naprzemiennie a ich przycinanie możliwe jest dopiero po związaniu się kleju.

Klej do styropianu, kołkowanie styropianu

Zbrojenie siatki klejem do zatapiania siatkiKlej stosowany do przyklejania styropianu nie może być zbytnio rozcieńczony co spowodować może osłabienie jego siły wiążącej. Płyty styropianowe pokrywane są klejem lub pianką metodą pasmowo - plackową w kilku miejscach oraz wzdłuż obwodu i lekko dociskane, co zapewnia doskonałe przyleganie do powierzchni izolowanej ściany. Trzeba pamiętać, że połączenie klejowe jest najważniejsze. Nawet najbardziej ścisłe przyklejenie styropianu powodować może powstanie szczelin, które koniecznie należy wypełnić pianką montażową. Tak przyklejone płyty styropianowe można, po kilku dniach zakołkować (kołkami z trzpieniem metalowym lub z tworzywa sztucznego). Ocieplenie budynków jednorodzinnych o niskich kondygnacjach nie wymaga użycia kołków montażowych na każdej płycie. Można ich użyć w miejscach, gdzie siła ssąca powietrza jest wyjątkowo duża. Im mniej użyjemy kołków, tym mniej powstanie mostków termicznych, a Państwa dom będzie cieplejszy. Kołki do styropianu powinno się montować dopiero po pełnym związaniu kleju - inaczej wibracje od wiertarek, którymi robi się otwory na łączniki mogą spowodować znaczne osłabienie kleju