Na jakie parametry styropianu należy zwrócić uwagę?


Na jakie parametry styropianu należy zwrócić uwagę?Najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli lambda, która mieści się w przedziale od 0.031 do 0.044 W/(mK). Współczynnik przewodzenia ciepła lambda określa zdolność styropianu do przewodzenia ciepła. W tych samych warunkach więcej ciepła przepłynie przez styropian o większym współczynniku przewodności cieplnej. Dlatego styropian o niskiej lambdzie i stosunkowo niedużej grubości może lepiej izolować budynek niż grubszy styropian o wysokiej lambdzie. Zatem aby ciepło nie uciekało z domu należy wybrać styropian o jak najniższej wartości lambda! Najlepszym styropianem jest styropian z domieszką grafitu.

Naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu

Kolejnym parametrem charakteryzującym styropian jest naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu względnym (CS). Jest to stosunek siły ściskającej do powierzchni płyty styropianowej przy 10 % odkształceniu. Symbol 10 oznacza 10-procentowe odkształcenie, natomiast pozostałe liczby podają minimalną wartość naprężenia ściskającego wyrażonego w kPa. Zatem wybierajmy styropian o wysokiej wartość CS co gwarantuje wysoką odporności na ściskanie.

Wytrzymałości na zginanie (BS)

W zakresie wytrzymałości na zginanie część liczbowa w oznaczeniu przedstawia minimalną wartość obciążenia zginającego w kPa.

Gęstość i waga

Przy doborze styropianu nie kierujmy się tylko ceną, ale bierzmy pod uwagę także jego gęstość, wagę i parametry techniczne tego najpopularniejszego materiału do izolacji. Zakup styropianu do izolacji termicznej budynku to inwestycja na całe życie, zatem wybierajmy najlepszy styropian. Zastosowanie styropianu może pozwolić nam zaoszczędzić nawet do 20% na ogrzewaniu naszego domu.

powrót