Co to jest styropian EPS? Jak powstaje styropian EPS?

Definicje i parametry

Styropian EPS - polistyren ekspandowany

Styropian jest to polistyren ekspandowany EPS otrzymany poprzez spienienie granulek polistyrenu. Polistyren jest to polimer otrzymywany w procesie polimeryzacji styrenu, pochodzącego z rafinacji ropy naftowej lub katalitycznego odwodornienia etylobenzenu. Po zmieszaniu z dodatkami, polistyren stanowi podstawę wielu tworzyw sztucznych. Jako tworzywo sztuczne, polistyren może być bezbarwny, słabo przezroczysty, lub może być barwiony na dowolne, żywe kolory.

z czego składa się styropian EPS

Najbardziej masowym zastosowaniem polistyrenu jest produkcja jego formy spienionej, nazywanej styropianem. Styropian otrzymuje się w wyniku gwałtownego ogrzewania parą wodną polistyrenu w formie granulek, wewnątrz których znajduje się niewielka ilość czynnika spieniającego. Jest nim mieszanina n-pentanu i izo-pentanu. Styropian jest masowo stosowany do produkcji styropianowych płyt izolacyjnych dla budownictwa oraz do produkcji opakowań w tym również do żywności. Im skuteczniejsze ocieplenie, tym wyższa stopa zwrotu z tej inwestycji i większe, stałe oszczędności w kosztach ogrzewania.

Produkcja styropianu EPS

Styropian jest powszechnym materiałem izolacyjnym otrzymywanym ze spienionych granulek polistyrenu. W procesie produkcyjnym powstają kulki wypełnione powietrzem, które następnie wtłaczane są do formy, gdzie formuje się je w blok. W zależności od stopnia spienienia uzyskuje się styropiany o różnej gęstości. Blok styropianu standardowo cięty jest metodą gorącego drutu tworząc płyty o różnej długości i grubości.

produkcja styropianu EPS

W pierwszym etapie produkcji, zwanym spienianiem wstępnym polistyren do spieniania poddaje się działaniu pary wodnej i wysokiej temperatury. To sprawia, że granulat kilkunastokrotnie powiększa swoją objętość. Transportuje się go do specjalnych silosów, gdzie jest sezonowany przez kilka godzin. Dzięki temu stabilizuje się jego struktura. W kolejnym etapie, wysezonowane perełki trafiają do maszyny, która ponownie pod wpływem pary i wysokiej temperatury formuje z nich wielkie prostopadłościany tzw. bloki styropianu.

Zalety stosowania styropianu

Każdy właściciel domu marzy o tym, aby nie tylko wyglądał on pięknie ale także, by był ciepły, a koszty za jego ogrzewanie – jak najniższe. Nawet 70 procent kosztów utrzymania budynku to wydatki na jego ogrzewanie. Ocieplenie budynku pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 30 procent. Do głównych zalet styropianu należy zaliczyć to, że jest on stosunkowo tanim materiałem izolacyjnym. Koszt styropianu do ocieplenia domu to zaledwie ok. kilku procent kosztów jego budowy. Do tego jest łatwy do obróbki, trwały a przy tym nie starzeje się.

Jednak najistotniejszą zaletą styropianu jest jego odporność na wilgoć. Styropian nie jest rozpuszczalny w wodzie, nie ulega pęcznieniu i nie wchłania wody. Jest także odporny na działanie wodnych roztworów soli, kwasów i zasad. Zawilgocony materiał termoizolacyjny przestaje być izolatorem, a staje się przewodnikiem. Od takiego niebezpieczeństwa wolne są płyty styropianowe. Wbudowany w ścianę zewnętrzną nie chłonie wilgoci, co ma duże znaczenie dla tworzenia dobrego mikroklimatu wewnątrz pomieszczenia oraz zdrowia jego użytkowników. Ta cecha ma również wielkie znaczenie dla warunków, w jakich materiał izolacyjny ma być przechowywany, np. na budowie.

zalety styropianu EPS

W porównaniu do innych materiałów izolacyjnych doskonale nadaje się do izolacji ścian, piwnic i fundamentów oraz tych wszystkich miejsc, gdzie trudno zachować ciepło (tzw.: mostki termiczne). Takimi miejscami są przede wszystkim łączenia balkonów ze stropem, ościeża i nadproża, oraz wieńce. Przy doborze styropianu nie kierujmy się tylko ceną, ale bierzmy pod uwagę także jego jakość i parametry techniczne tego najpopularniejszego materiału do izolacji. Zakup styropianu do izolacji termicznej budynku to inwestycja na całe życie, zatem wybierajmy najlepszy styropian. Rodzaj styropianu powinien być nie gorszy niż ten założony w projekcie.