Jaką grubość styropianu wybrać? Najlepsza grubość styropianu?

Dobór styropianu

Jaka grubość styropianu na ocieplenie domu 2024 ?

W dobrze ocieplonym domu mieszkańcy mają komfortowe warunki termiczne: zimą jest w nim ciepło, a w czasie letnich upałów – chłodno.

Prawidłowo ułożony system ociepleń ma także znaczenie dla trwałości i wyglądu elewacji. I wreszcie – dobrze wykonane ocieplenie skutecznie chroni dom przed ucieczką ciepła, dzięki czemu można zmniejszyć koszty ogrzewania i klimatyzacji.

W przypadku budowy nowego domu konieczną do ocieplenia grubość styropianu określa jego projektant biorąc pod uwagę materiał konstrukcyjny, z którego wykonany jest budynek. Ocieplenie budynku w różnych jego miejscach wymaga zatem zastosowania odmiennego rodzaju styropianu o różnej grubości.

Należy pamiętać, aby grubość styropianu, jaką zastosujemy przy elewacji zewnętrznej była większa od grubości płyt izolujących fundament. Najlepiej obrazuje to poniższe zestawienie.

Zestawienie optymalnych grubości styropianu przy różnych jego zastosowaniach (wartości uśrednione)

  • do ocieplenia ścian zewnętrznych elewacji używa się najczęściej styropianu: 15 cm – 20 cm,
  • do ocieplenia podłóg (w kilku warstwach sumarycznie): 10 cm – 20 cm,
  • do ocieplenia dachu nachylonego: 15 cm – 25 cm,
  • do ocieplenia dachu płaskiego: 25 cm – 30 cm,
  • do ocieplenia stropodachów: 20 cm – 25 cm,
  • do ocieplenia stropów: 5 cm,
  • do ocieplenia fundamentów i piwnic: 8 cm – 12 cm,
  • w przypadku deskowań “traconych”: 25 cm – 30 cm.

Jaka grubość styropianu na elewację?

W chwili obecnej standardem wśród świadomych i wymagających inwestorów staje się ocieplenie ścian w tradycyjnej technologii tzw. białym styropianem EPS 038 CS(10)70 o grubości 15 cm 20 cm.

W przypadku domów pasywnych i energooszczędnych grubość izolacji ze styropianu (głównie styropianu grafitowego) ścian zewnętrznych mieści się w zakresie 20 cm30 cm.

Przy wykonywaniu elewacji ścian, stosując przy tym styropian grafitowy, mamy możliwość zmniejszenia grubości izolacji cieplnej o kilka centymetrów. Stosując styropian grafitowy EPS 032 o grubości 12 cm osiągniemy takie same rezultaty energetyczne jak przy zastosowaniu styropianu białego EPS 038 o grubości 15 cm. Stosowanie cieńszych płyt styropianu grafitowego możliwe jest zatem w tych miejscach, gdzie tworzą się mostki termiczne, a straty ciepła są największe. Dotyczy to zwłaszcza wieńców, cokołów oraz ościeży i nadproży, których powierzchnię ograniczały dotąd standardowo grubsze białe styropiany.

Grubość styropianu na podłogę

Przy izolacji podłogi wykorzystuje się styropian twardszy od tego, stosowanego do izolacji ścian zewnętrznych. Wiąże się to ze zwiększeniem obciążenia na powierzchnię podłogi, po której będziemy chodzić, stawiać przedmioty, czy jak w przypadku podłóg garażowych – parkować samochód. Podłoga powinna być solidna, wytrzymała i ciepła zarazem, by zwiększyć komfort jej użytkowania.

Podstawową funkcją styropianu na podłogę jest jego izolacja przed chłodem płynącym od podłoża oraz na wyższych kondygnacjach izolacja akustyczna tłumiąca hałasy. Wykorzystuje się do tego najczęściej styropian z oznaczeniem: EPS 038, EPS 037, EPS 100 036 i EPS 100 030  lub styropian akustyczny np. FONO firmy Swisspor.

Należy pamiętać, że minimalna grubość izolacji ze styropianu podłogi ułożonej bezpośrednio na gruncie wynosi od 8 cm do 10 cm. Często spotykane grubości to 12 cm, 15 cm oraz 20 cm występujące w kilku warstwach składających się z mniejszych grubości.

Grubość styropianu na strop

Strop ostatniej kondygnacji budynku najczęściej jest wykorzystywany jako podłoga strychu nieużytkowego. Ponieważ ucieka tamtędy ciepło z ogrzewanych poniżej pomieszczeń, warto zatem wykonać termoizolację poddasza. Materiałem najchętniej stosowanym do wykonywania izolacji cieplnej poddasza nieużytkowego jest styropian o grubości 10 cm kładziony w dwóch warstwach “na tzw. mijankę”. Styropian układa się wtedy między legarami podtrzymującymi deski podłogowe lub płyty OSB. Należy pamiętać aby zostawić kilka cm przestrzeni powietrznej między izolacją ze styropianu a deskami podłogowymi (wolna przestrzeń około 3 cm). Jeśli do ocieplenia stropu poddasza użyjemy twardszego styropianu (EPS 038) lub XPS, to możemy bezpośrednio na styropianie ułożyć gładź cementową jako warstwę podłogową. Do ocieplenia między legarami stosuje się także granulaty ze styropianu, które eliminują “tzw. skrzypienie” występujące w przypadku izolacji z płyt styropianowych” przy ruchach dachu.

W przypadku poddasza nieużytkowego służącego tylko jako suszarnia lub przechowalnia różnych rzeczy zaizolowanie dodatkowe połaci dachu będzie nie tylko niepotrzebne, ale także nieekonomiczne. Jeżeli natomiast poddasze ma spełniać funkcję mieszkalną, to ocieplenia wymaga właśnie tylko połać dachu, aby ciepłe powietrze z niższych kondygnacji przenikało przez strop i ogrzewało nam to pomieszczenie.

W przypadku ocieplenia stropu np. nad piwnicami nieogrzewanymi, może być zastosowana:

  • od góry mniejsza grubość styropianu EPS 038 np. 4 cm do 8 cm + warstwa 5cm betonu,
  • od spodu styropian EPS 040 o grubości 5cm + warstwa cienkiego tynku.

Grubość styropianu na dach

Izolacja cieplna dachu ze styropianu jest konieczna, zarówno w przypadku budowy dachu stromego, jak i płaskiego. To właśnie przez dach ucieka około 30% ciepła, które unosi się do góry ku najwyższym kondygnacjom budynku. W przypadku pomieszczeń nieużytkowych ocieplenia wymaga tylko strop, a w przypadku ostatniej ogrzewanej kondygnacji (pomieszczenie użytkowe) ocieplamy styropianem tylko stropodach. Izolację cieplną ze styropianu lub XPS wykonuje się między krokwiami i nad krokwiami oraz (rzadziej) od spodu krokwi, dlatego, że termoizolacja wykonana jest kosztem kilku centymetrów powierzchni użytkowej pomieszczenia. Minimalna grubość ocieplenia dachu to styropian 10 cm (2 x 5 cm), a optymalna grubość izolacji ze styropianu wynosi 15 cm20 cm. Do ocieplenia dachu najlepiej użyć styropianu frezowanego na zakładkę np. Swisspor EPS 100 036 lub Swisspor XPS.

Izolacja cieplna ze styropianu między krokwiami wykonywana jest zwykle wtedy, gdy pokrycie dachu jest już ukończone. Konieczne jest przy tym zaizolowanie wszystkich mostków termicznych poprzez zastosowanie izolacji termicznej w dwóch warstwach styropianu z przesunięciem względem siebie.

Izolacja cieplna ze styropianu nad krokwiami wykonywana jest zwykle wtedy, gdy budujemy dach dwuspadowy. Płyty styropianu lub XPS muszą być odpowiednio wytrzymałe, by udźwignąć ciężar drewnianej konstrukcji i pokrycia dachu. Dodatkowo powinny cechować się małym współczynnikiem przewodzenia ciepła i chłonnością wilgoci. Układa się je na przymocowanych do krokwi deskach.

Grubość styropianu na fundamenty i cokoły

Na polskim rynku istnieje wiele styropianów do izolacji fundamentów. Najwięksi producenci poszerzyli swoją ofertę o płyty o właściwościach hydrofobowych. Izolacja termiczna ścian fundamentowych wykonanych przy użyciu płyt wodoodpornych jest lepszym rozwiązaniem, niż stosowanie standardowych płyt styropianowych EPS 100 036, a przy tym tańszym, niż stosowanie polistyrenu ekstrudowanego (styrodur XPS).

Najczęściej kupowanym styropianem wodoodpornym jest EPS 035 EXPERT firmy Austrotherm oraz EPS 031 HYDRO LAMBDA firmy Swisspor z systemem licznych rowków drenażowych – zabezpieczony związkami hydrofobowymi. W obu przypadkach standardową grubością dla warunków budowlanych w Polsce są grubości 10 cm15 cm. Coraz większe grubości styropianów na elewację wymuszają często stosowanie większych grubości styropianów na fundament i cokół np. 20 cm.
Aby elewacja wyglądała estetycznie przy zastosowaniu styropianu fasadowego 15 cm cokół powinien być o kilka centymetrów cieńszy, a więc około 10 cm – 12 cm. Cofnięcie lica cokołu w głąb budynku pomoże uniknąć jego zalania przez deszcz. Najczęściej wybieranym styropianem do izolacji cokołu jest EXPERT Austrotherm lub styrodur XPS przymocowany specjalnym klejem lub pianką do funadmentów.

Grubość styropianu płyty gładkie (GK) i frezowane (SF)

Firmy Austrotherm, Swisspor, Termo Organika oraz Styropmin produkują płyty gładkie (GK) do różnych zastosowań już od 1 cm do 30 cm co 1 cm. Grubość styropianu może dochodzić w niestandardowych zastosowaniach nawet do 120 cm. Płyty frezowane (SF) natomiast są dostępne o grubości od 8 cm do 25 cm, ponieważ cieńsze płyty łatwo mogą się złamać.
Płyty frezowane zapobiegają powstawaniu mostków termicznych, lecz są nieco droższe od gładkich. Należy jednak przypomnieć, że stosując płyty frezowane na elewację nie muszą Państwo korzystać z kołków montażowych (do wysokości drugiej kondygnacji budynku). Zamawiając płyty z frezem po pierwsze oszczędzamy na dodatkowym zakupie kołków i kleju, a po drugie styropian zachodząc na siebie eliminuje miejsca największej utraty ciepła.

Styropian Swisspor – producent, produkty, fabryki w Polsce

Producent styropianu Swisspor z siedzibą główną w Chrzanowie 32-500 to jeden z szybciej rozwijających się producentów styropianu na rynku. Firma Swisspor działa w Polsce od 1999 roku jako część szwajcarskiego koncernu Swisspor Holding i od ponad 20 lat zajmuje się...

Ocieplenie płyty fundamentowej styrodurem XPS

Zamiast na ławach i ścianach fundamentowych, domy można posadowić na żelbetowych płytach fundamentowych . Ze względu na swoją konstrukcję nieznacznie obciążają podłoże (nawet 5-krotnie mniej niż fundamenty tradycyjne). Dlatego wykonuje się je pod całym budynkiem...

Ocieplenie stropodachu styropianem i styrodurem XPS

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła U dachu powinien być mniejszy niż 0,20 W/(m2K). Oznacza to, że warstwa ocieplenia powinna mieć grubość nie mniejszą niż ok. 20 cm (zależnie od współczynnika przewodzenia ciepła lambda...

Styropian Austrotherm – producent, produkty, fabryki w Polsce

Producent styropianu Austrotherm to jeden z bardziej znanych i cenionych producentów termoizolacji w naszym kraju. Firma Austrotherm powstała w 1993 roku jako część austriackiego koncernu SiH i od 30 lat zajmuje się sprzedażą najwyższej jakości materiałów...

Kołkowanie styropianu, kiedy kołkować styropian?

Większość ścian ociepla się od zewnątrz styropianem i wykańcza tynkiem cienkowarstwowym. Ocieplenie trzeba przymocować do podłoża. Można to zrobić na kilka sposobów. Jeżeli trzeba zwiększyć trwałość mocowania ocieplenia, płyty dodatkowo przytwierdza się do ściany...

Termomodernizacja budynku – nowe ocieplenie na starym domu

Standardy ocieplenia, które obowiązywały pod koniec XX wieku znacząco różniły się od obowiązujących obecnie. Stosowana grubość płyt była za mała, by w sposób skuteczny zapobiegać ucieczce ciepła z budynku. Systemy ociepleń stosowane w latach 80-tych XX wieku, często...

Dopłaty NFOŚiGW do domów pasywnych i energooszczędnych

Wzrost świadomości ekologicznej wśród architektów oraz coraz częściej wśród inwestorów skłoniły rząd do przygotowania: Poprawa efektywności energetycznej. Dopłaty do kredytów na domy energooszczędne. Program NFOŚiGW zachęca do przystosowania projektu domu do standardu...

Co to jest dom pasywny? Izolacja styropianem grafitowym

Dom pasywny to budynek nowej generacji. Jest to dom wyróżniający się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych oraz energooszczędny w trakcie jego eksploatacji. Przy jego projektowaniu zastosowano szereg rozwiązań mających na celu zminimalizowanie...

Ulga termomodernizacyjna w 2023 (PIT za rok 2022)

Ulga termomodernizacyjna to odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Może to być zakup styropianu do ocieplenia ścian budynku, balkonów, piwnic, podłóg oraz zakup kotłów C.O.,...

Ocieplanie domu zimą. Czy ocieplać dom przed zimą?

Podstawowa reguła, która dotyczy ocieplania domu zimą jest bardzo prosta - najlepiej poczekać z ociepleniem do wiosny. W tym czasie warunki pogodowe są sprzyjające - chodzi szczególnie o dodatnią temperaturę i niską wilgotność.Przy dobrej pogodzie sezon budowlany...