Jaką grubość styropianu wybrać? Najlepsza grubość styropianu?

Dobór styropianu

Jaką grubość styropianu wybrać? Jaka jest najlepsza grubość styropianu?

W przypadku budowy nowego domu konieczną do ocieplenia grubość styropianu określa jego projektant biorąc pod uwagę materiał konstrukcyjny, z którego wykonany jest budynek. Ocieplenie budynku w różnych jego miejscach wymaga zatem zastosowania odmiennego rodzaju styropianu o różnej grubości. Należy pamiętać, aby grubość styropianu, jaką zastosujemy przy elewacji zewnętrznej była większa od grubości płyt izolujących fundament. Najlepiej obrazuje to poniższe zestawienie.

Zestawienie optymalnych grubości styropianu przy różnych jego zastosowaniach

  • do ocieplenia ścian zewnętrznych elewacji używa się najczęściej styropianu: 15 cm – 20 cm,
  • do ocieplenia podłóg (w kilku warstwach sumarycznie): 10 cm – 15 cm,
  • do ocieplenia dachu nachylonego: 15 cm – 25 cm,
  • do ocieplenia dachu płaskiego: 25 cm – 30 cm,
  • do ocieplenia stropodachów: 20 cm – 25 cm,
  • do ocieplenia stropów: 5 cm,
  • do ocieplenia fundamentów i piwnic: 8 cm – 12 cm,
  • w przypadku deskowań „traconych”: 25 cm – 30 cm.

Grubość styropianu na elewację budynku

W chwili obecnej standardem wśród świadomych i wymagających inwestorów staje się ocieplenie ścian w tradycyjnej technologii tzw. białym styropianem EPS 038 CS(10)70 o grubości 15 cm oraz 20 cm.
W przypadku domów pasywnych i energooszczędnych grubość izolacji ze styropianu (głównie grafitowego) ścian zewnętrznych mieści się w zakresie 15 cm – 25 cm. Przy wykonywaniu elewacji ścian, stosując przy tym styropian grafitowy, mamy możliwość zmniejszenia grubości izolacji cieplnej o kilka centymetrów. Stosując styropian grafitowy EPS 032 o grubości 12 cm osiągniemy takie same rezultaty energetyczne jak przy zastosowaniu styropianu białego EPS 038 o grubości 15 cm. Stosowanie cieńszych płyt styropianu grafitowego możliwe jest zatem w tych miejscach, gdzie tworzą się mostki termiczne, a straty ciepła są największe. Dotyczy to zwłaszcza wieńców, cokołów oraz ościeży i nadproży, których powierzchnię ograniczały dotąd standardowo grubsze białe styropiany.

Grubość styropianu na podłogę

Przy izolacji podłogi wykorzystuje się styropian twardszy od tego, stosowanego do izolacji ścian zewnętrznych. Wiąże się to ze zwiększeniem obciążenia na powierzchnię podłogi, po której będziemy chodzić, stawiać przedmioty, czy jak w przypadku podłóg garażowych – parkować samochód. Podłoga powinna być solidna, wytrzymała i ciepła zarazem, by zwiększyć komfort jej użytkowania.
Podstawową funkcją styropianu na podłogę jest jego izolacja przed chłodem płynącym od podłoża oraz na wyższych kondygnacjach izolacja akustyczna tłumiąca hałasy. Wykorzystuje się do tego najczęściej styropian z oznaczeniem EPS 038, EPS 037, EPS 036 lub styropian akustyczny np. STK EPS T firmy Austrotherm.
Należy pamiętać, że minimalna grubość izolacji ze styropianu podłogi ułożonej bezpośrednio na gruncie wynosi od 8 cm do 10 cm. Często spotykane grubości to 12 cm, 15 cm oraz 20 cm występujące w kilku warstwach składających się z mniejszych grubości.

Grubość styropianu na strop

Strop ostatniej kondygnacji budynku najczęściej jest wykorzystywany jako podłoga strychu nieużytkowego. Ponieważ ucieka tamtędy ciepło z ogrzewanych poniżej pomieszczeń, warto zatem wykonać termoizolację poddasza. Materiałem najchętniej stosowanym do wykonywania izolacji cieplnej poddasza nieużytkowego jest styropian o grubości 5 cm kładziony w dwóch warstwach „na tzw. mijankę”. Styropian układa się wtedy między legarami podtrzymującymi deski podłogowe lub płyty OSB. Należy pamiętać aby zostawić kilka cm przestrzeni powietrznej między izolacją ze styropianu a deskami podłogowymi (wolna przestrzeń około 3 cm). Jeśli do ocieplenia stropu poddasza użyjemy twardszego styropianu (EPS 038) lub XPS, to możemy bezpośrednio na styropianie ułożyć gładź cementową jako warstwę podłogową. Do ocieplenia między legarami stosuje się także granulaty ze styropianu, które eliminują „tzw. skrzypienie” występujące w przypadku izolacji z płyt styropianowych” przy ruchach dachu.
Ciekawym rozwiązaniem poddasza nieużytkowego jest izolacja płytami Austrotherm PADLAP 10 cm – 20 cm wykończonymi płytami wiórowymi o grybości 6 mm, które tworzą po ułożeniu na stropie równą i solidną podłogę.
W przypadku poddasza nieużytkowego służącego tylko jako suszarnia lub przechowalnia różnych rzeczy zaizolowanie dodatkowe połaci dachu będzie nie tylko niepotrzebne, ale także nieekonomiczne. Jeżeli natomiast poddasze ma spełniać funkcję mieszkalną, to ocieplenia wymaga właśnie tylko połać dachu, aby ciepłe powietrze z niższych kondygnacji przenikało przez strop i ogrzewało nam to pomieszczenie.

W przypadku ocieplenia stropu np. nad piwnicami nieogrzewanymi, może być zastosowana:

  • od góry mniejsza grubość styropianu EPS 038 np. 4 cm do 8 cm + warstwa 5cm betonu,
  • od spodu styropian EPS 040 o grubości 4cm – 5cm + warstwa cienkiego tynku.

Grubość styropianu na dach

Izolacja cieplna dachu ze styropianu jest konieczna, zarówno w przypadku budowy dachu stromego, jak i płaskiego. To właśnie przez dach ucieka około 30% ciepła, które unosi się do góry ku najwyższym kondygnacjom budynku. W przypadku pomieszczeń nieużytkowych ocieplenia wymaga tylko strop, a w przypadku ostatniej ogrzewanej kondygnacji (pomieszczenie użytkowe) ocieplamy styropianem tylko stropodach. Izolację cieplną ze styropianu lub XPS wykonuje się między krokwiami i nad krokwiami oraz (rzadziej) od spodu krokwi, dlatego, że termoizolacja wykonana jest kosztem kilka centymetrów powierzchni użytkowej pomieszczenia. Minimalna grubość ocieplenia dachu to styropian 10 cm (2 x 5 cm), a optymalna grubość izolacji ze styropianu wynosi 15 cm – 20 cm. Do ocieplenia dachu najlepiej użyć styropianu frezowanego na zakładkę EPS 100-037 lub XPS.
Izolacja cieplna ze styropianu między krokwiami wykonywana jest zwykle wtedy, gdy pokrycie dachu jest już ukończone. Konieczne jest przy tym zaizolowanie wszystkich mostków termicznych poprzez zastosowanie izolacji termicznej w dwóch warstwach styropianu z przesunięciem względem siebie.
Izolacja cieplna ze styropianu nad krokwiami wykonywana jest zwykle wtedy, gdy budujemy dach dwuspadowy. Płyty styropianu lub XPS muszą być odpowiednio wytrzymałe, by udźwignąć ciężar drewnianej konstrukcji i pokrycia dachu. Dodatkowo powinny cechować się małym współczynnikiem przewodzenia ciepła i chłonnością wilgoci. Układa się je na przymocowanych do krokwi deskach.

Grubość styropianu na fundamenty i cokoły

Na polskim rynku istnieje wiele styropianów do izolacji fundamentów. Najwięksi producenci poszerzyli swoją ofertę o płyty o właściwościach hydrofobowych. Izolacja termiczna ścian fundamentowych wykonanych przy użyciu płyt wodoodpornych jest lepszym rozwiązaniem, niż stosowanie standardowych płyt styropianowych EPS 100-037, a przy tym tańszym, niż stosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Najczęściej kupowanym styropianem wodoodpornym jest EPS 035 EXPERT firmy Austrotherm oraz EPS 038 HYDRO firmy Swisspor z systemem licznych rowków drenażowych – zabezpieczony związkami hydrofobowymi. W obu przypadkach standardową grubością dla warunków budowlanych w Polsce są grubości 10 cm – 12 cm. Coraz większe grubości styropianów na elewację wymuszają często stosowanie większych grubości styropianów na fundament i cokół.
Aby elewacja wyglądała estetycznie przy zastosowaniu styropianu fasadowego 15 cm cokół powinien być o kilka centymetrów cieńszy, a więc około 10 cm – 12 cm. Cofnięcie lica cokołu w głąb budynku pomoże uniknąć jego zalania przez deszcz. Najczęściej wybieranym styropianem do izolacji cokołu jest EXPERT Austrotherm lub styrodur XPS przymocowany specjalnym klejem lub pianką TYTAN EOS do funadmentów.

Grubość styropianu - płyty gładkie (GK) oraz frezowane (SF)

Firmy Austrotherm, Swisspor, Termo Organika oraz Arbet produkują płyty gładkie (GK) do różnych zastosowań już od 1 cm do 30 cm co 1 cm. Grubość styropianu może dochodzić w niestandardowych zastosowaniach nawet do 120 cm. Płyty frezowane (SF) natomiast są dostępne o grubości od 5 cm do 20 cm, ponieważ cieńsze płyty łatwo mogą się złamać.
Płyty frezowane zapobiegają powstawaniu mostków termicznych, lecz są nieco droższe od gładkich. Należy jednak przypomnieć, że stosując płyty frezowane na elewację nie muszą Państwo korzystać z kołków montażowych (do wysokości drugiej kondygnacji budynku). Zamawiając płyty z frezem po pierwsze oszczędzamy na dodatkowym zakupie kołków i kleju, a po drugie styropian zachodząc na siebie eliminuje miejsca największej utraty ciepła.