Styropian Swisspor – producent, produkty, fabryki w Polsce

Producenci styropianu i XPS

Producent Swisspor - historia i teraźniejszość

Producent styropianu Swisspor z siedzibą główną w Chrzanowie 32-500 to jeden z szybciej rozwijających się producentów styropianu na rynku. Firma Swisspor działa w Polsce od 1999 roku jako część szwajcarskiego koncernu Swisspor Holding i od ponad 20 lat zajmuje się sprzedażą najwyższej jakości materiałów termoizolacyjnych ze styropianu (EPS) oraz polistyrenu ekstrudowanego (XPS 300 SWISSPOR), jak i styropapy BITERM i pap BIKUTOP, które powszechnie są używane do izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej budynków mieszkalnych i przemysłowych. W roku 2024 uruchomiono na pełną skalę produkcję styroduru XPS 300 uzupełniając dotychczasową ofertę producenta o kolejne płyty izolacyjne na fundamenty i dachy.

Wyróżnienia i nagrody

Firma Swisspor wielokrotnie była nagradzana przez ekspertów branży budowlanej. Do najważniejszych z nagród zaliczyć można nagrodę Jakość Roku w kategorii Produkt za linię pap zgrzewalnych BIKUTOP. Nagroda jest potwierdzeniem, że Swisspor dostarcza na nasz rynek najlepsze produkty do hydroizolacji dachów płaskich i fundamentów. Wysoka jakość oferowanych produktów wynika ze szwajcarskiej kultury organizacyjnej oraz misji tworzenia produktów najwyższej jakości. Przyznawane nagrody zachęciły producenta do inwestowania w poprawę jakości swoich produktów konkurując z najlepszymi producentami styropianu jakimi są Austrotherm i Termo Organika.

Firma Swisspor Polska została także laureatem nagrody Gazele Biznesu oraz „Przedsiębiorca Roku” w kategorii przemysł. Wyróżnienie zostało przyznane za dynamiczny rozwój oraz za osiągnięcie bardzo dobrych wyników finansowych oraz rzetelność w biznesie. Prestiżowe nagrody są potwierdzeniem niezwykłego zaangażowania pracowników firmy Swisspor w dostarczaniu produktów najwyższej jakości. Przed firmą Swisspor stoi ogromna szansa stania się poważnym liderem w tej branży dociepleń, czego dowodem jest rosnące z roku na rok zaufanie wymagających klientów.

Produkty serii LAMBDA WHITE

Mówiąc o rozwoju firmy Swisspor nie możemy pominąć wyjątkowego produktu jakim jest LAMBDA WHITE FASADA. Doceniany od prawie 10 lat przez klientów produkt z nowej linii White zyskuje kolejnych odbiorców. Styropian LAMBDA WHITE fasada, otrzymał godło Odkrycie Roku w ogólnopolskim konkursie Laur Konsumenta 2015. Nagroda przyznawana jest produktom, które zyskały szczególne uznanie wśród klientów. Płyty Lambda white wyróżnia doskonała płaskość płyty oraz nacięcia przeciwprężne na powierzchni płyty. Dzięki połączeniu szarego styropianu z białą powłoką WHITE został wyeliminowany problem naprężeń w grafitowym styropianie. Produkt jest dedykowany dla budownictwa pasywnego i energooszczędnego, co potwierdza certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego, a osiągana lambda 0,031 (W/mk) poprawia właściwości termoizolacyjne płyt Lambda do 30% w stosunku do popularnych na rynku płyt z białego styropianu. Stosowanie płyt Lambda White oraz Mega White obniża koszty wykonania elewacji dzięki rezygnacji z zakładanych na rusztowaniach siatek chroniących przed słońcem. Stosowanie płyt do 30% cieńszych w stosunku do popularnych odmian białego EPS o λd ≤ 0,045 (W/mk) oznacza użycie krótszych, tańszych kołków do mocowania, węższych parapetów oraz niższe zużycie materiałów do obróbki otworów okiennych i drzwiowych. Cieńsza warstwa termoizolacji zwiększa estetykę bryły budynku i dostarcza więcej światła we wnętrzu budynku.

Grubość białej warstwy EPS wynosi około 6 mm. Pozwala to na szlifowanie płyt bez utraty białej warstwy ochronnej, co w przypadku styropianu fasadowego jest czynnością stosunkowo częstą. Dużej grubości płyty styropianowe na skutek silnych naprężeń wewnętrznych są podatne na odkształcenia (wyginanie, wybrzuszanie).
Szczególne silne naprężenia wewnętrzne powstają przy dużych różnicach temperatur między dniem a nocą. Przy niskiej temperaturze nocą, przyklejone do fasady płyty ulegają skurczowi. W miarę jak temperatura rośnie w ciągu dnia, płyty ulegają rozprężeniu. Może to powodować odpadanie lub wybrzuszanie się przyklejonych płyt, w szczególności płyt szarych.
W przypadku styropianu fasadowego LAMBDA WHITE naprężenia wewnętrzne są eliminowane dzięki nacięciom przeciwprężnym. Dodatkowo warstwa białego EPS chroni Swisspor LAMBDA WHITE przed naprężeniami termicznymi spowodowanymi promieniami słońca. Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce powierzchnia płyt Swisspor LAMBDA WHITE była o 20°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego, szarego styropianu.

Producent Swisspor posiada w Polsce cztery fabryki styropianu

Produkowane są tu styropiany elewacyjne, styropiany podłogowe, wodoodporne styropiany fundamentowe i styropiany na dach wraz ze styropapą BITERM. W ofercie producenta dostaniemy również papy wierzchnie i papy podkładowe oraz płyty styroduru XPS 300. Materiały można odebrać własnym transportem w godzinach pracy magazynu po wcześniejszym opłaceniu towaru i umówieniu daty odbioru.

Najbardziej popularne styropiany tego producenta to Lambda White oraz Mega White, a także grafitowe styropiany na podłogi Lambda 100 podłoga dach o niskiej lambda 0,030 W/mK. Hitem sprzedaży w tym roku jest XPS 300 Swisspor, który stosuje się do izolacji fundamentów.

Fabryka Swisspor w Chrzanowie 32-500 ul. Kroczymiech 2

Fabryka Swisspor w Chrzanowie jest jedną z największych fabryk styropianu na południu naszego kraju, która od wielu lat dostarcza najwyższej klasy styropian. Codziennie ładowane są tu tysiące metrów sześciennych najwyższej jakości styropianu i pap. Fabryka w Chrzanowie specjalizuje się w produkcji styropianu białego, grafitowego oraz styropianu wodoodpornego na fundamenty HYDRO LAMBDA, oraz topowe marki styropianu MEGA WHITE oraz LAMBDA WHITE z białą powłoką. Fabryka obsługuje kilkaset sklepów budowlanych oraz wykonawców. Od 2024 roku dystrybuujemy stąd styrodur XPS 300 Swisspor w wersji z bokami frezowanymi od grubości 3 cm do 12 cm. Ogromna fabryka w Chrzanowie została zbudowana 15 km od producenta polistyrenu do spieniania Synthos, by skrócić logistyczny tańców dostaw surowca, potrzebnego do produkcji ekologicznych płyt izolacyjnych ze styropianu.

Z magazynu w Chrzanowie zaopatrujemy budowy w styropian w Małopolsce (Wadowice, Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, Bochnia, Wieliczka, Olkusz i Chrzanów). Nie możemy zapominać tu o dostawach styropianu do Zakopanego, Jabłonki i Nowego Targu aż po granicę ze Słowacją. Chętnych zapraszamy po odbiór styropianu od poniedziałku do piątku od 10:00 do 15:00 po wcześniejszym rozliczeniu się przelewem i umówieniu terminu odbioru ze wskazaniem numeru rejestracyjnego samochodu odbierającego styropian.

Bliskość naszego biura do fabryki Swisspor sprawia, że możemy bardzo szybko sprawdzić stan magazynowy i pomóc klientowi, gdy zabraknie styropianu na budowie, a nasze ceny styropianu są bardzo niskie (kupujecie państwo styropian w sklepie styronet.pl po cenie producenta).

Na Śląsku styropian Swisspor dowożony jest do takich miast jak: Tychy, Katowice, Gliwice, Częstochowa, Mysłowice, Bytom, Będzin, Myszków, Rybnik i Bielsko-Biała oraz Żywiec.
W woj. Świętokrzyskim styropian Swisspor dostarczany jest w okolice Mielca, Kielc, Buska Zdroju i Jędrzejowa, Sędziszowa oraz Pińczowa.

W woj. Opolskim styropian Swisspor dostarczany jest do Opola, Brzegu i Kędzierzyna Koźla oraz do Strzelec Opolskich.

Fabryka styropianu Swisspor w Pelplinie 83-130 ul. Mickiewicza 56

Fabryka Swisspor w Pelplinie zlokalizowana jest na Pomorzu skąd dostarczamy styropian do Gdańska i Gdyni oraz na teren całego Pomorza Wschodniego, a także na Mazury aż po Suwałki. Z magazynu w Pelplinie zaopatrujemy budowy w województwie Pomorskim, Kujawsko-Pomorskim i woj. Warmińsko-Mazurskie w takich miastach jak: Elbląg, Olsztyn, Grudziądz, Toruń i Bydgoszcz, oraz Słupsk i Koszalin. Fabryka specjalizuje się w produkcji styropianu Lambda White oraz spadków dachowych na dachy płaskie.

Fabryka styropianu Swisspor w Janowie Podlaskim 21-505 ul. Piłsudskiego 40 Mickiewicza 56

Fabrykę styropianu Swisspor w Janowie Podlaskim charakteryzuje duża moc produkcyjna. Specjalizuje się w produkcji styropianu grafitowego EPS 031 LAMBDA MAX FASADA oraz EPS 032 LAMBDA PLUS FASADA oraz w produkcji spadków dachowych na dachy płaskie. Usytuowanie fabryki w Janowie Podlaskim było genialnym posunięciem zarządu szwajcarskiego giganta Swisspor. Fabryka zaopatruje składy budowlane i budowy naszych klientów indywidualnych w rejonie Łodzi, Warszawy oraz Białegostoku, Siedlec i Lublina.
Z tej fabryki zaopatrują się nasi wykonawcy i klienci indywidualni z woj. Podlaskiego, jak i woj. Mazowieckiego i woj. Łódzkiego. Najszybsze dostawy styropianu Swisspor realizujemy do Skierniewic i Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Zgierza, Sieradza i Sochaczewa. Równie szybko dostarczymy styropian do Otwocka, Piaseczna i Radomia. Styropian dowozimy w tym regionie w około 1-2 tygodnie. Dostawy styropianu Swisspor bezpłatnie realizowane są od 21 m3. Mniejsze zamówienia zostaną zrealizowane w cenie 200 zł brutto.

Fabryka Swisspor w Międzyrzeczu 66-300 ul. Kazimierza Wielkiego 55

Fabryka Swisspor w Międzyrzeczu zlokalizowana w woj. Lubuskim swoim zasięgiem obejmuje zachodnią część Polski. Z tego miejsca dowozimy styropian do Wrocławia, Poznania, Gorzów Wielkopolski oraz Szczecin i część Pomorza Zachodniego np: styropian dostarczamy do Kołobrzegu, Międzyzdrojów i Świnoujścia. Fabryka specjalizuje się w produkcji styropianów grafitowych na podłogi Lambda 100 oraz wszelkiego rodzaju pap na dachy. Nasi klienci ze Świdnicy, Leszna, Legnicy, Wałbrzycha, Zielonej Góry i Jeleniej Góry bardzo szybko otrzymują zamawiany styropian. Styropian grafitowy dowozimy także w rejon Kotliny Kłodzkiej i Nysy.

Ocieplenie płyty fundamentowej styrodurem XPS

Zamiast na ławach i ścianach fundamentowych, domy można posadowić na żelbetowych płytach fundamentowych . Ze względu na swoją konstrukcję nieznacznie obciążają podłoże (nawet 5-krotnie mniej niż fundamenty tradycyjne). Dlatego wykonuje się je pod całym budynkiem...

Ocieplenie stropodachu styropianem i styrodurem XPS

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła U dachu powinien być mniejszy niż 0,20 W/(m2K). Oznacza to, że warstwa ocieplenia powinna mieć grubość nie mniejszą niż ok. 20 cm (zależnie od współczynnika przewodzenia ciepła lambda...

Styropian Austrotherm – producent, produkty, fabryki w Polsce

Producent styropianu Austrotherm to jeden z bardziej znanych i cenionych producentów termoizolacji w naszym kraju. Firma Austrotherm powstała w 1993 roku jako część austriackiego koncernu SiH i od 30 lat zajmuje się sprzedażą najwyższej jakości materiałów...

Kołkowanie styropianu, kiedy kołkować styropian?

Większość ścian ociepla się od zewnątrz styropianem i wykańcza tynkiem cienkowarstwowym. Ocieplenie trzeba przymocować do podłoża. Można to zrobić na kilka sposobów. Jeżeli trzeba zwiększyć trwałość mocowania ocieplenia, płyty dodatkowo przytwierdza się do ściany...

Termomodernizacja budynku – nowe ocieplenie na starym domu

Standardy ocieplenia, które obowiązywały pod koniec XX wieku znacząco różniły się od obowiązujących obecnie. Stosowana grubość płyt była za mała, by w sposób skuteczny zapobiegać ucieczce ciepła z budynku. Systemy ociepleń stosowane w latach 80-tych XX wieku, często...

Dopłaty NFOŚiGW do domów pasywnych i energooszczędnych

Wzrost świadomości ekologicznej wśród architektów oraz coraz częściej wśród inwestorów skłoniły rząd do przygotowania: Poprawa efektywności energetycznej. Dopłaty do kredytów na domy energooszczędne. Program NFOŚiGW zachęca do przystosowania projektu domu do standardu...

Co to jest dom pasywny? Izolacja styropianem grafitowym

Dom pasywny to budynek nowej generacji. Jest to dom wyróżniający się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych oraz energooszczędny w trakcie jego eksploatacji. Przy jego projektowaniu zastosowano szereg rozwiązań mających na celu zminimalizowanie...

Ulga termomodernizacyjna w 2023 (PIT za rok 2022)

Ulga termomodernizacyjna to odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Może to być zakup styropianu do ocieplenia ścian budynku, balkonów, piwnic, podłóg oraz zakup kotłów C.O.,...

Ocieplanie domu zimą. Czy ocieplać dom przed zimą?

Podstawowa reguła, która dotyczy ocieplania domu zimą jest bardzo prosta - najlepiej poczekać z ociepleniem do wiosny. W tym czasie warunki pogodowe są sprzyjające - chodzi szczególnie o dodatnią temperaturę i niską wilgotność.Przy dobrej pogodzie sezon budowlany...

Styropapa – płyta warstwowa BITERM Swisspor

Styropapa BITERM firmy Swisspor to styropian połączony z papą asfaltową na welonie szklanym, która zapewnia szczelność izolacji dachu i chroni styropian przed uszkodzeniami. Laminacja papą może być jednostronna lub dwustronna. Rdzeń styropapy stanowi twardy styropian...