Termomodernizacja budynku – nowe ocieplenie na starym domu

Wykonawstwo i montaż

Standardy ocieplenia kiedyś i dziś

Standardy ocieplenia, które obowiązywały pod koniec XX wieku znacząco różniły się od obowiązujących obecnie. Stosowana grubość płyt była za mała, by w sposób skuteczny zapobiegać ucieczce ciepła z budynku. Systemy ociepleń stosowane w latach 80-tych XX wieku, często są już w złym stanie technicznym. Wiele osób mieszkających w takich budynkach staje przed koniecznością przeprowadzenia renowacji fasady budynku. Pogrubienie fasady budynku jest możliwe technicznie, wiedza i doświadczenie wykonawców w dzisiejszych czasach jest dużo większa niż kiedyś.

Właściwy dobór materiałów izolacyjnych i prawidłowy ich montaż będzie skutkować niskimi rachunkami za ogrzewanie i komfortem cieplnym wewnątrz domu. W ofercie naszej firmy znajdą Państwo styropian elewacyjny na każdą kieszeń, od styropianów białych po styropian grafitowy.

Renowacja starej fasady budynku

W przeszłości grubość styropianu, którym ocieplało się budynek miała zaledwie 5 cm lub nawet czasami 3 cm. Dzisiejszy standard to ok. 10 cm – 20 cm. Ma on uzasadnienie gdyż, nikt nie chce wydawać majątku na ogrzewanie domu.
Planując termomodernizację warto zastanowić się, czy nie docieplić ścian fasady kolejną warstwą styropianu, tym bardziej, że podczas prac nad renowację fasady budynku i tak trzeba będzie ustawić rusztowania, ewentualnie zatrudnić wykonawcę. Dodatkowy wydatek na styropian nie będzie zbyt duży, a zwrot z inwestycji może być w późniejszych latach istotny.
Są dwie możliwości sposobu postępowania przy słabo ocieplonych ścianach budynku: albo układamy nową warstwę ocieplenia na już istniejącej, albo zrywamy stare ocieplenie i zaczynamy prace od początku.

Nowe ocieplenie na starym

Nakładanie nowego systemu na już istniejący, nie jest proste ale ma inną zaletę: brak opłaty za usunięcie i ewentualną utylizację systemu ociepleń. Istniejące warstwy pozostawia się za wyjątkiem tych odspojonych od podłoża. Ocena podłoża polega na sprawdzeniu stanu starych warstw poprzez metodę penetracji kolejnych jego warstw. Nowe ocieplenie powinno być przesunięte względem starego o pół płyty (na mijankę) – mijanka nie jest konieczna gdy układamy płyty frez (na zakładkę).
W termomodernizacji można stosować wyłącznie te systemy ociepleń, które w Aprobacie Technicznej mają zapis o możliwości ich stosowania jako drugiego układu termoizolacyjnego. Mocowanie nowego systemu wykonuje się zawsze poprzez kołkowanie (przez obie warstwy ocieplenia aż do nośnego podłoża) i dodatkowe klejenie.

Usunięcie starego systemu i ocieplenie od nowa

Drugi sposób na termomodernizację budynku to całkowite usunięcie starego systemu ociepleń (aż do muru) i ułożenie nowego od początku. Przeważnie ten sposób powoduje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia błędów wykonawczych. Niestety jest to proces bardziej kosztowny. Wymaga usunięcia i utylizacji starego systemu ociepleń. Stan techniczny elewacji, a nie koszty powinny być wyznacznikiem tego, który ze sposobów powinien być zastosowany. Sposób układania wygląda tak samo jak dla nowych ścian z uwzględnieniem starannie oczyszczonego i wyrównanego podłoża.

Zmiany historyczne w przepisach dotyczących ociepleń budynków

Wymagania dotyczące izolacyjności termicznej przegród budowlanych pojawiły się w Polskim budownictwie w latach 50-tych XX wieku.
Początkowo maksymalna wartość współczynnika U ścian zewnętrznych wynosiła od 1,2 do 1,5 W/(m2K).

Później, ze względu na wzrost kosztów uzyskania energii, systematycznie ją zmniejszano:
– do 0,75 W/(m2K) w latach 1974-1982,
– do 0,55-0,70 W/(m2K) w latach 1982-1991,
– do 0,30-0,50 W/(m2K) w latach 1992-2009,
– do 0,30 W/(m2K) w latach 2009-2013,
– do 0,25 W/(m2K) w latach 2014-2017,
– do 0,23 W/(m2K) w latach 2017-2021,
– do 0,20 W/(m2K) w latach 2021-obecnie.