Dopłaty NFOŚiGW do domów pasywnych i energooszczędnych

Domy energooszczędne, Dopłaty do ocieplenia

Poprawa efektywności energetycznej

Wzrost świadomości ekologicznej wśród architektów oraz coraz częściej wśród inwestorów skłoniły rząd do przygotowania: Poprawa efektywności energetycznej. Dopłaty do kredytów na domy energooszczędne. Program NFOŚiGW zachęca do przystosowania projektu domu do standardu umożliwiającego uzyskanie dopłaty. Wydatek na dostosowanie projektu jest niewielki, a zastosowana w nim technologia pozwoli zaoszczędzić na przyszłym ogrzewaniu domu, podnosząc trwałość konstrukcji budynku i wartość samej nieruchomości.

dopłaty do domów pasywnych i energooszczędnych

Dopłaty do budowy domów pasywnych i energooszczędnych

Rok 2015 to już koniec dyskusji na temat zalet i korzyści energooszczędnego budowania, to czas na konkretne działania. Wzrost zainteresowania wśród inwestorów i projektantów budownictwa jednorodzinnego techniką budownictwa energooszczędnego przyczynił się w dużej mierze do pojawienia się trendu ekobudowania. Eksperci z branży budowlanej liczą, że rok 2016 i kolejne będą latami domów pasywnych i energooszczędnych, a to wszystko dzięki dopłatom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z początkiem roku 2013 ruszył rządowy programu dopłat do budownictwa energooszczędnego i niskoenergetycznego, z którego można było uzyskać dofinansowanie do budowy domu w wysokości 30 tyś. i 50 tyś. złotych. Dzięki tak dużym dopłatom upowszechniło się zastosowanie nowoczesnych technologicznie urządzeń i elementów konstrukcji domów służących oszczędzaniu energii.

doplaty-dom-pasywny-energooszczedny-logo

Były to przede wszystkim:

 • urządzenia wentylacyjne, rekuperatory z odzyskiem ciepła,
 • „ciepłe okna” i drzwi energooszczędne,
 • doskonała izolacja ze styropianu grafitowego EPS 031,
 • kolektory słoneczne wspomagające ogrzewanie budynku i wody,
 • kominki z płaszczem wodnym,
 • małe pompy ciepła lub kotły gazowe kondensacyjne, dwufunkcyjne.

Kto może skorzystać z dopłaty do kredytów na domy energooszczędne?

Dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego udzielane jest wyłącznie w przypadku starania się o kredyt na jego budowę lub zakup gotowego domu lub mieszkania. Nie ma możliwości pozyskania dofinansowania jeśli realizujemy budowę w całości z własnych środków finansowych. Ważne jest również by bank, który udziela kredytu był objęty wsparciem rządowym. Nie ma potrzeby kredytowania całej budowy, kwota wnioskowana powinna być co najmniej równa wartości kredytu. Dofinansowaniem objęte są tylko zakwalifikowane do tego koszty.

Jaka jest kwota dopłaty do kredytów na domy energooszczędne?

Dofinansowanie w wysokości 50 tyś PLN i 30 tyś PLN przeznaczone jest na spłatę kredytu bankowego zaciągniętego w banku, który uczestniczy w projekcie dopłat rządowych, na zakup lub budowę domu energooszczędnego lub pasywnego. Dofinansowanie ma postać bezzwrotnej, jednorazowej spłaty części kredytu, jaka jest przyznana zaraz po skończonej realizacji budowy lub zakupie domu, który osiągnął planowany standard i uzyskały wymagany certyfikat energetyczny. W przypadku budowy lub zakupu domu o standardzie NF15, który zużywa energii tylko 15 kWh/m2 w ciągu całego roku przewidziano największą dotację w wysokości 50 tyś. PLN. Domy o standardzie NF 40 zużywające rocznie 40 kWh/m2 objęte są dotacją równą 30 tyś. PLN. Jeżeli dom nie osiągnie wyznaczonej w standardach energooszczędności, dotacja zostaje obniżona lub ostatecznie nie zostaje udzielona. Budynek nie może zużyć rocznie więcej energii niż 40 kWh/ m2 w przypadku domów energooszczędnych i nie więcej niż 15 kWh/m2 dla domów pasywnych.

Dofinansowanie z NFOŚiGW m.in. na styropian grafitowy

Dofinansowanie można przeznaczyć na:

 • zakup domu lub mieszkania energooszczędnego,
 • koszty zakupu projektu budowlanego (lub koszty dostosowania wybranego już wcześniej projektu budowlanego do wymogów stawianym domom energooszczędnym),
 • zakup materiałów do budowy konstrukcji budynku,
 • zakup styropianu (m.in. tzw. szary lub grafitowy) oraz wykonanie izolacji cieplnej budynku – ocieplenie domu,
 • zakup i montaż okien i drzwi,
 • zakup i montaż urządzeń wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • zakup i montaż instalacji grzewczej,
 • wykonanie badań energetycznych w początkowych i w końcowych etapach inwestycji.

Nie będą dofinansowane wydatki związane z wykończeniem wnętrza budynku, czy też mieszkania.

Jak zwiększyć szansę na otrzymanie dotacji?

Warunkiem koniecznym do spełnienia wymogów energooszczędnego budownictwa jest minimalizacja strat ciepła domu oraz odzyskanie wytworzonego wewnątrz pomieszczeń ciepła. Można to osiągnąć na kilka sposobów:

 • budowa dachu dwuspadowego,
 • budowa zwartej bryły budynku,
 • eliminacja balkonów,
 • montaż energooszczędnych okien i drzwi ( lambda 0,8 W/m2K ),
 • usytuowanie budynku na działce, rozmieszczenie pomieszczeń i dużych okien według stron świata, salon i okna znajdują się od nasłonecznionej strony południowej, sypialnia i małe okna od strony północnej,
 • izolacja okien, drzwi, parapetów i progów,
 • ciepła izolacja ze styropianu grafitowego m.in. EPS 031 firm Austrotherm, Swisspor i Termo Organika,
 • szczelność budynku z nowoczesnym systemem wymiany powietrza,
 • montaż kolektorów słonecznych na dachu budynku.

Lista banków współpracujących z NFOŚiGW

 • Deutsche Bank PBC S.A.,
 • Bank Zachodni WBK S.A.,
 • Bank Ochrony Środowiska S.A.,
 • SGB-Bank S.A.,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A..

Styropian grafitowy i wodoodporny objęty dotacją

By dom spełniał wymogi związane z energooszczędnością powinna zostać wykonana szczelna powłoka termoizolacji fundamentów, ścian, stropów i podłóg z m.in. energooszczędnego Swisspor EPS 031 LAMBDA MEGA WHITE fasada ograniczającego utratę ciepła z ogrzanego domu oraz eliminującego mostki termiczne. Dzięki inwestycji w docieplenie budynku styropianem grafitowym zużycie energii do jego ogrzania jest mniejsze niż w standardowym domu. Początkowe zwiększenie kosztów budowy i wyposażenia domu w nowoczesne urządzenia grzewcze o 10% – 20% daje późniejsze korzyści w postaci mniejszych o kilka tysięcy rocznie rachunków za ogrzewanie. Już co czwarty dom w Polsce ocieplony jest styropianem grafitowym!

Izolacja ścian zewnętrznych ze styropianu grafitowego EPS 031 o grubości 20 cm-30 cm daje najlepsze efekty cieplne. Izolację dachu należy zacząć od szczelnego ocieplenia styropianem grafitowych między krokwiami. Rodzaj styropianu, jego grubość i parametry techniczne powinny być wskazane w projekcie architektonicznym. Natomiast producent styropianu jest dowolny. Nie wybierajmy styropianu niskiej jakości, którego jedyną zaletą jest cena – warto kupić styropian sprawdzonej renomowanej marki.

Firma Swisspor - "Ambasador Budownictwa Pasywnego" 2015

Firma Swisspor została doceniona za wysoką jakość rozwiązań do izolacji domów pasywnych i energooszczędnych. Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej przyznał produktom serii Swisspor Lambda prestiżowy tytuł „Ambasador Budownictwa Pasywnego” 2015. W zaszczytnej grupie Ambasadorów Budownictwa Pasywnego znajdują się firmy, które oferują innowacyjne rozwiązania, systemy budowlane lub usługi projektowe zalecane do stosowania w domach pasywnych oraz energooszczędnych tworzonych zgodnie ze standardem Passivhaus. Swisspor Polska otrzymał nagrodę za serię produktów LAMBDA z grafitowego styropianu przeznaczonych do budowy domów pasywnych i energooszczędnych.