Co to jest dom pasywny? Izolacja styropianem grafitowym

Domy energooszczędne

Dom pasywny - budynek nowej generacji

Dom pasywny to budynek nowej generacji. Jest to dom wyróżniający się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych oraz energooszczędny w trakcie jego eksploatacji. Przy jego projektowaniu zastosowano szereg rozwiązań mających na celu zminimalizowanie zużycia energii. Wykorzystanie ciepła z promieni słonecznych poprzez osadzenie okien i drzwi blisko jego krawędzi oraz ciepła, jakie oddają włączone w domu urządzenia w zupełności zaspakaja zapotrzebowanie na ciepło dla całego domu. Ograniczenie strat ciepła domu zastało osiągnięte poprzez wykorzystanie do jego budowy materiałów izolacyjnych o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz stworzenie nieprzepuszczającej powietrza zewnętrznej powłoki takiego budynku z odpowiednim systemem wentylacyjnym.

Izolacja domu pasywnego - styropian grafitowy EPS 032 lub EPS 031 od fundamentu aż po dach

Ściany domu energooszczędnego, utrudniające ucieczkę ciepła z pomieszczeń, najczęściej są ścianami dwu- i trójwarstwowymi budowanymi w różnych technologiach. W domach, które mają spełniać standard domu energooszczędnego, grubość izolacji ścian zewnętrznych ze styropianu nie powinna być mniejsza niż 20 cm i powinna uzyskać współczynnik przenikania ciepła takiej ściany na poziomie U = 0,20 W/(m2•K). Podłoga na gruncie powinna być zaizolowana styropianem grafitowym o grubości 20 cm a dach co najmniej 30 centymetrową warstwą styropianu. Do osiągnięcia najlepszych parametrów izolacyjnych przy budowie domu pasywnego konieczne jest zatem użycie styropianu grafitowego Swisspor EPS 032 lub Swisspor EPS 031 od fundamentu aż po dach. Taki sposób izolacji przyczynia się do redukcji zapotrzebowania na ciepło do minimalnej jego ilości 15 kWh/m2 w ciągu roku. Dla porównania dom budowany w tradycyjnej technologii potrzebuje rocznie 120 kWh/m2.

Mimo, iż koszt budowy domu pasywnego jest wyższy względem tradycyjnej technologii o 30%, to korzyści płynące z maksymalizacji zysków energetycznych i ograniczeń strat ciepła jest tylko wstępem do wzrostu Państwa oszczędności.