Styropian boki proste czy styropian frezowany?

Dobór styropianu

Styropian gładki czy frezowany?

Producenci styropianu oferują standardowy wymiar płyt – 100 cm x 50 cm. Najmniejsza grubość płyty standardowej to 1 cm a największa to nawet 120 cm. Długość płyt uzależniona jest od wysokości formy produkującej blok styropianu. Niektórzy producenci styropianu mogą przygotować płyty długie na 6 metrów. Zasadniczo występują dwa rodzaje płyt styropianowych: o gładkich krawędziach (styropian gładki) oraz zakończone wypustkami (styropian frezowany). Zaletą płyt frezowanych nad gładkimi jest łatwość i szybkość montażu.

Styropian gładki (boki proste)

Proste płyty styropianowe montuje się do ściany za pomocą kleju ściśle dociskając je do siebie krawędziami a szczeliny wypełnia się pianką poliuretanową. Można je też zakołkować. W przypadku grubszej izolacji np. 22 cm zaleca się stosowanie dwóch warstw styropianu o mniejszej grubości czyli 10 cm i 12 cm z przesunięciem płyt na tzw. mijankę. Cena styropianu gładkiego uzależniona jest od jego gęstości (wagi styropianu w przeliczeniu na 1 m3) oraz wymiarów. W przypadku niestandardowego wymiaru płyt cena ustalana jest indywidualnie.

Styropian frezowany (boki na zakładkę)

Płyty gładkie każdego prawie rodzaju od 5 cm do 20 cm mogą dodatkowo zostać sfrezowane na głębokość ok. 2 cm. Umożliwia to układanie płyt na tzw. zakładkę jeszcze lepiej ograniczając ucieczkę ciepłego powietrza z pomieszczeń. Frez likwiduje na łączeniach płyt tzw. mostki termiczne (miejsca gdzie ucieka ciepło) i zaleca się go w przypadku płyt o grubości do 15 cm. Fachowcy są zdania, że wykonywanie izolacji frezowanymi płytami o grubości powyżej 15 cm może być kłopotliwe. Cena płyt frezowanych jest wyższa od ceny płyt standardowych o około 6-10 zł na 1 m3, jednak podczas wykonywania izolacji cieplnej nie ma konieczności stosowania pianek wypełniających szczeliny, ponieważ płyty frezowane zachodzą na siebie.