Styropian na podłogi (z ogrzewaniem podłogowym i bez) i strop

Wykonawstwo i montaż

Styropian na podłogi bez ogrzewania podłogowego

W przypadku takiej podłogi styropian nie musi być bardzo twardy, wystarczy państwu przyzwoita twardość Eps 70 lub Eps 80 – będzie to optymalne rozwiązanie.

Do wyboru macie państwo styropian biały lub grafitowy:

Przykładem białego styropianu może być:

Przykładem grafitowego (szarego) styropianu może być:

Styropian grafitowy jest cieplejszy od styropianu białego, ale jest przez to droższy o około 20%. Można porównać styropian grafitowy 8 cm do białego styropianu 10 cm. Oznacza to, że styropian grafitowy o cieńszej płycie tak samo skutecznie izoluje podłogi przed utratą ciepła, co grubszy styropian biały. Zazwyczaj styropian układany jest na dwie lub nawet trzy warstwy. Podłoga jest przez to cieplejsza, ponieważ mostki termiczne są przykryte kolejną warstwą styropianu.

Styropian pod ogrzewanie podłogowe

Styropian pod ogrzewanie podłogowe powinien być już twardszy, niż styropian stosowany pod wylewkę już bez ogrzewania podłogowego. Minimalna, sugerowana przez nasz sklep, twardość styropianu to Eps 80 lub CS(10)80 kPa. Styropian tego rodzaju możemy stosować tylko w przypadku cienkiej warstwy ocieplenia np: od 4 cm do 12 cm.

Przykładem białego styropianu może być:

Przykładem grafitowego (szarego) styropianu może być:

Jeśli warstwa ocieplenia jest grubsza czyli np: 15 cm – 20 cm, to najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie styropianu o twardości Eps 100 lub CS(10)100 kPa. Styropian musi być bardzo twardy, by podłoga nie zapadała się pod ciężarem instalacji ogrzewania podłogowego i stawianych potem na tej podłodze mebli.

Przykładem białego styropianu może być:

Przykładem grafitowego (szarego) styropianu może być:

Jest to najlepszy i najcieplejszy styropian na podłogi pod ogrzewanie podłogowe.

Styropian na strop

Poniżej podział styropianu ze względu na to, czy będzie na stropie układane ogrzewanie podłogowe, czy też nie.

A) bez ogrzewania podłogowego:

Przykładem białego styropianu może być:

Przykładem grafitowego (szarego) styropianu może być:

B) z ogrzewaniem podłogowym:

Przykładem białego styropianu może być:

Przykładem grafitowego (szarego) styropianu może być:

Strop użytkowy czy nieużytkowy

Strop użytkowy – jest to przegroda, która oddziela pomieszczenia ogrzewane jak np: salon na parterze, od pomieszczeń na górnym piętrze, które także są ogrzewane. Strop użytkowy to taki strop, z którego często korzystamy i jest przeznaczony na ciągły pobyt mieszkańców domu. Zazwyczaj na stropie użytkowym mamy ulokowane pokoje, sypialnie i łazienki. Zależy nam na tym, aby górne pomieszczenia były ciepłe i suche a pobyt w nich komfortowy. Aby to wszystko osiągnąć należy ocieplić strop użytkowy styropianem podłogowym (podłoga pierwszego piętra). Pamiętajmy, aby nie ocieplać sufitu parteru, tylko ocieplajmy styropianem tylko podłogę na pierwszym piętrze! Jeśli ocieplimy styropianem sufit parteru, to będzie nam się skraplać para wodna, co w konsekwencji spowoduje pojawienie się zacieków w rogu sufitu i na pobliskich ścianach.

Jeśli będziecie państwo ogrzewać strop użytkowy kaloryferami i nie będzie na piętrze ogrzewania podłogowego, to wystarczy państwu standardowy styropian biały lub grafitowy o twardości Eps 70 lub Eps 80:

Przykładem białego styropianu może być:

Przykładem grafitowego (szarego) styropianu może być:

Jeśli będziecie państwo ogrzewać strop za pomocą instalacji ogrzewania podłogowego, to sugeruję państwu zakup twardego styropianu Eps 100 (biały lub grafitowy):

Przykładem białego styropianu może być:

Przykładem grafitowego (szarego) styropianu może być:

Strop nieużytkowy – jest to przegroda, która oddziela pomieszczenia ogrzewane jak np: salon na parterze, od nieogrzewanych pomieszczeń na górnym piętrze np: strych, składzik. Strop nieużytkowy to taki strop, z którego rzadko korzystamy. Jest to raczej miejsce składowania różnych sezonowych rzeczy jak narty, choinki oraz stare meble i inne graty. Zazwyczaj miejsce to jest nieogrzewane i czuć tu lekki chłód. Ocieplenie stropu nieużytkowego należy zacząć od ocieplenia styropianem podłogi np: między drewnianymi krokwiami. Jeśli strop jest ostatnią przegrodą budynku i więźba dachowa nie będzie ocieplona, to stosujemy w tym miejscu styropiany grafitowe, ciepłe, które bardzo dobrze izolują uciekające z dołu ciepłe powietrze do zimnego, zewnętrznego otoczenia domu.

Na stropie nieużytkowym nie instalujemy już ogrzewania podłogowego. Styropian na poddasze nieużytkowe powinien mieć grubość 15 cm – 20 cm.

Polecamy styropiany grafitowe:

Polecamy styropiany białe:

Jeśli strop nie jest ostatnią przegrodą budynku i więźba dachowa będzie jeszcze ocieplona np: wełną mineralną lub styropianem dachowym, to stosujemy na stropie styropiany białe, standardowe, które są dużo tańsze od styropianów grafitowych. To izolacja dachu będzie tu kluczowa, a nie ocieplenie stropu. Obecna norma dla współczynnika przenikania przegrody U dachu to 0,18 W/m*K rok 2020r. W przyszłym roku 2021 r norma jest już niższa i zostanie ustalona na poziomie 0,15 W/m*K. Oznacza to w praktyce, że domy ocieplane po roku 2021 r. muszą spełnić bardziej rygorystyczne kryteria niż w tym roku, co jest dużym krokiem w stronę wykorzystania styropianów grafitowych.

Przykład: ocieplenie dachu skośnego w roku 2021 będzie możliwe tylko przy grubości 20 cm i to przy cieplejszym styropianie grafitowy Eps 031 dach podłoga. A dla tych inwestorów, którzy nie są przekonani do styropianu grafitowego, mam informację, że aby spełnić przyszłoroczne normy trzeba będzie kupić styropian Eps 100-036 o grubości już 25 cm! W obu przypadkach osiągniemy ten sam współczynnik U przegrody na wymaganym poziomie 0,15 W/m*K.

Zakładając, że styropian biały Eps 100-036 o grubości 25 cm kosztuje 278 zł brutto/m3 a styropian grafitowy Eps 031 podłoga dach o grubości 20 cm kosztuje 349 zł brutto/m3 to różnica w całkowitym koszcie zakupu styropianu na cały dach o powierzchni 100 m2 wynosi około 30 zł. Te realne oszczędności przekonują inwestorów do zakupu właśnie styropianu grafitowego.