Jakim styropianem ocieplić cokół? Jaki styropian do izolacji cokołu?

Wykonawstwo i montaż

Cokół - część ściany fundamentowej

Cokół to część ściany fundamentowej, która wystaje ponad grunt. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona budynku przed zabrudzeniami i wilgocią. Aby cokół należycie spełniał swoją rolę, należy zadbać o zabezpieczenie przeciwwilgociowe fundamentu na wypadek zalegania śniegu w okresach zimowych. Niewłaściwy dobór materiału do izolacji cokołu (np. zbyt miękki styropian bez dodatków hydrofobowych) może doprowadzić do powstawania nieszczelności i zawilgocenia ścian pod wpływem erozji wody np. podczas zamarzania i rozmarzania.

swisspor xps 300 cokół

W niektórych sytuacjach (tam gdzie woda może utrzymywać się bardzo długo) do izolacji cokołu stosowany jest często polistyren ekstrudowany Swisspor XPS 300 (styrodur) jest to bardzo trwały materiał o doskonałych parametrach hydroizolacyjnych jednak droższy od styropianu, który w większości przypadków jest wystarczający. Na rynku jest wiele różnych produktów różnych producentów, które często są niskiej jakości – niestety bardzo dobry styropian hydrofobowy o odpowiedniej twardości nie jest tani.

Styropian do izolacji cokołu - większa spoistość, stabilność wymiarowa oraz dodatki hydrofobowe

W zależności od materiału, z jakiego jest wykonany cokół tworzymy różną wysokość cokołu. Cokół wykonany z betonu, cegły pełnej, bloczków betonowych i z kamienia naturalnego, nie powinien być niższy niż 15 cm. W przypadku ścian fundamentowych z pustaków betonowych albo silikatów minimalna wysokość cokołu nad poziomem gruntu to 50 cm. Elewacja budynku wygląda estetycznie gdy cokół jest o kilka centymetrów cofnięty w głąb domu. Woda opadowa nie spływa wtedy bezpośrednio po jego powierzchni, tylko opada na ziemię. Styropian izolujący cokół może być przymocowany do ściany za pomocą kołków.

ocieplenie cokołu styropian Austrotherm

Najczęściej wybieranym styropianem do ocieplenia cokołu jest styropian Austrotherm EPS 035 EXPERT lub Swisspor EPS 031 HYDRO LAMBDA o grubościach od 5 cm do 20 cm. Zapewniają one bardzo dobrą izolację przed wilgocią oraz dużą wytrzymałość mechaniczną dzięki odpowiedniej twardości (CS) 100-120 (im wyższa liczba oznaczająca twardość, tym lepiej jednak powoduje to zawsze wzrost ceny materiału). Płyty styropianu produkowane są w specjalnej formie automatowej, dzięki temu mają lepszą spoistość (większe zagęszczenie granulek) powoduje to, iż woda trudniej wnika pomiędzy granulki polistyrenu. Oznacza to znacznie mniejszą nasiąkliwość płyt w warunkach długotrwałego kontaktu z wodą. Dodatkowo płyty te charakteryzują się większą stabilnością wymiarową niż tzw. „cięte z bloku”.

styropian Austrotherm na cokół

Ocieplenie cokołu styropianem chroni go przed wilgocią, zabrudzeniami a także przed przemarzaniem ścian zewnętrznych budynku. Aby pomieszczenia usytuowane na parterze budynku były ciepłe i wolne od pleśni, cokół fundamentowy należy zabezpieczyć izolacją przeciwwodną i izolacją cieplną ze styropianu sięgającą 1 metr poniżej poziomu gruntu. Zastosowanie izolacji ze styropianu zmniejszy straty ciepła oddanego przez pomieszczenia parteru i piwnic, ale także ochroni izolację przeciwwodną przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas zasypywania fundamentu ziemią gruntową. Wykończenie cokołu może być wykonane np. z tynku mozaikowego lub płytek klinkierowych. Najważniejsze jest to, aby jego powierzchnia była nienasiąkliwa.